متأسفانه اعتیاد به اینترنت به پدیده رایجی تبدیل شده که روز به روز در حال افزایشه. شاید خود شمام به این نوع از اعتیاد دچار باشین یا در دور و بریا تون کسی رو سراغ داشته باشین که با این مشکل روبه روست. اعتیاد به اینترنت مسئله کم اهمیتی نیس، چون کارایی ما رو کم می کنه و موجب می شه به جای انجام کارای مفید، وقت خود رو در اینترنت هدر بدیم و از خیلی از دستاوردهایی که در حالت عادی می تونستید به دست بیاریم، محروم شیم. خوشبختانه این نوع اعتیاد هم قابل درمانه و میشه با اون مقابله کرد، ولی اول باید نشونه های اونو بشناسیم و بعد واسه درمان اون اقدام کنیم. اینجا هم اول به بیان نشونه های اعتیاد به اینترنت و نتیجه های منفی اون می پردازیم و در آخر، پیشنهادایی واسه درمان اون ارائه میدیم.

 

نشونه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان اون  آموزشی

اعتیاد به اینترنت، اعتیادی رفتاریه که در اون، فرد به استفاده از اینترنت یا بقیه دستگاه های آنلاین وابسته می شه تا از این راه با استرسای زندگی مقابله کنه. اعتیاد به اینترنت به طور زیادی پذیرفته شده، به ویژه در کشورهایی که این اعتیاد، تعداد بسیار خیلی از مردم رو تحت تأثیر قرار داده؛ مثلا در کره ی جنوبی، اعتیاد به اینترنت یکی از مشکلات سلامتی ملی به حساب میاد. جالبه بدونین بیشتر تحقیقات مربوط به موضوع اعتیاد به اینترنت در آسیا انجام شده. البته این مسئله در کشورهای پیشرفت یافته ی آمریکای شمالی و اروپا هم به نگرانی رو به رشدی تبدیل شده.

مهم ترین مواردی که باید در مورد اعتیاد به اینترنت بدونین

۱. اعتیاد به اینترنت هنوزم به طور رسمی، اختلالی روانی در نظر گرفته نمی شه. با وجود اینکه محققان، معیارهایی تشخیصی واسه اعتیاد به اینترنت تعیین کردن، این معیارها در راهنمای تشخیصی و آماری مشکلات روانی (DSM-5) گذاشته نشده ان. مشکلِ اعتیاد به بازیای اینترنتی در این راهنما به عنوان مسئله ای نیازمند مطالعه بیشتر گذاشته شده و اعتیاد به اینترنت هم به عنوان بخش ای تخصصی در حال رشده.

۲. دست کم سه نوع اعتیاد به اینترنت شناسایی شده: اعتیاد به بازیای ویدئویی، اعتیاد به دیدن سایتای غیراخلاقی و اعتیاد به قمار آنلاین.

۳. بررسی و مطالعه اعتیاد به دستگاه های همراه مثل تلفنای همراه و گوشیای هوشمند و اعتیاد به شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک در حال افزایشه. البته ممکنه این شکلای مختلف مختلف اعتیاد، همپوشانیایی با همدیگه داشته باشن. مثلا، قمار آنلاین به بازیای آنلاین مربوطه و بازیای آنلاین هم ممکنه دارای عناصری باشه که موجب تحریک احساسات جنسی شه.

۴. ارسال محتوای غیراخلاقی، افراد زیادی رو گرفتار کرده.

۵. راه هایی واسه درمان اعتیاد به اینترنت هست، ولی تعداد مراکز تخصصی درمان اعتیاد به اینترنت (در صورت وجود اینجور مراکزی در همه نقاط دنیا) بسیار کمه. البته روان شناسانی که از علم لازم در مورد درمان اعتیاد بهره مند هستن، می تونن به این افراد کمک کنن.

نشونه های اعتیاد به اینترنت

نشونه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان اون  آموزشی

از اونجا که اعتیاد به اینترنت رسما به عنوان اختلالی اعتیادآور پذیرفته نشده، شاید تشخیص اون سخت باشه. چند کارشناس برجسته در مورد ی اعتیاد رفتاری، با بررسیای خود به علم موجود در مورد نشونه های اعتیاد به اینترنت اضافه کردن. کلا تموم شکلای مختلف اعتیاد به اینترنت از ۴ مؤلفه ی زیر برخورداره:

۱. استفاده ی بیشتر از حد از اینترنت

با وجود توافق بر سر اینکه استفاده ی بیشتر از حد از اینترنت، یکی از نشونه های مهم اعتیاد به اینترنته، هیچکی نمیتونه بگه دقیقا چه مدت استفاده از رایانه، استفاده ی بیشتر از حد به حساب میره. با اینکه در دستور العملا گفته شده نباید بیشتر از دو ساعت در روز از رایانه استفاده کنیم، این گفته واسه افرادی که واسه کار یا مطالعه از رایانه استفاده می کنن، غیرمنطقیه. بعضی از مؤلفین، عبارتِ «واسه استفادهای غیرضروری» رو هم به این شرط اضافه کردن، ولی از نظرِ فردی معتاد به اینترنت، تموم موارد استفاده از رایانه لازم به حساب میره.

معمولا چقدر:

  • بیشتر از زمانی که در اول در نظر داشته اید، آنلاین باقی می مانید؟
  • از دور و بریا خود می شنوین که به دلیل زمانی که در اینترنت می گذرونین، از شما گله می کنن؟
  • می گین یا با خود فکر می کنین «فقط چند دقیقه بیشتر در اینترنت بمونم»؟
  • سعی می کنین زمان سپری کردن در اینترنت رو کم کنین، ولی موفق نمی شین؟
  • زمانی رو که در اینترنت گذرانده اید، از بقیه مخفی می کنین؟

اگه هر کدوم از شرایط گفته شده در بالا، هر روز واسه شما پیش بیاد، به این معنیه که دچار اعتیاد به اینترنت شدین.

۲. ترک اعتیاد به اینترنت

به طور عادی این باور هست که نشونه های ترک اعتیاد، فقط در مورد ترک وابستگیای فیزیکی به الکل و مواد مخدر مشاهده می شه، در حالی که حالا نشونه های ترک اعتیادهای رفتاری مثل اعتیاد به اینترنت هم شناخته شدن. نشونه های عادی ترک اعتیاد به اینترنت شاملِ خشم، نا آرومی و افسردگی در شرایطیه که دسترسی به اینترنت وجود نداره. این نشونه ها ممکنه به شکل خستگی، نبود احساس شادی، دمدمی مزاجی، عصبی بودن و زودرنجی و تحریک پذیری در زمانی بروز کنه که نمی تونین به سراغ رایانه تون برید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نشونه های عاشق شدن؛ ۲۲ علامتی که نشون می ده دل باخته اید 

۳. افزایش قدرت تحمل نسبت به عامل اعتیادآور

افزایش قدرت تحمل نسبت به عامل اعتیادآور (tolerance) که از نشونه های اعتیاد به الکل و مواد مخدره (و موجب می شه فرد معتاد واسه رسیدن به حالت نشئگی یا تأثیرگذاری مورد توجه به مقدار بیشتری ماده مخدر یا الکل نیاز داشته باشه) در اعتیاد به اینترنت هم هست. این حالت می تونه به شکل خواستن (یا از دید کاربر نیاز داشتن به) تحریکات بیشتر مربوط به رایانه بروز کنه. این حالت، شکلای مختلفی داره. ممکنه فقط بخواهید زمان بیشتری رو واسه استفاده از رایانه سپری کنین و کم کم، زمان استفاده از رایانه، بیشتر از زمانی می شه که واسه انجام هر یک از کارای دیگر خود صرف می کنین؛ ممکنه به دنبال فناوریای بیشتری باشین، مثلا نرم افزارها، سخت افزارها یا گجتای بزرگ تر، بهتر و جدیدتری بخواهید. در هر صورت، تمنا واسه داشتن مقدار بیشتر، تم غالب فرآیندهای فکری و برنامه ریزیاتون هستش.

نشونه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان اون  آموزشی

۴. نتیجه های منفی اعتیاد به اینترنت

اگه اعتیاد به اینترنت موجب هیچ آسیبی نمی شد، مشکلی نبود، ولی وقتی استفاده ی بیشتر از حد از رایانه اعتیادآور می شه، آسیبایی به دنبال داره. مثلا ممکنه به دلیل این مسئله، تموم روابط شخصی تون رو با بقیه قطع کنین یا به روابط شخصی بی توجه شید یا به دلیل استفاده ی بیشتر از حد از اینترنت با دور و بریا خود دعوا کنین. معمولا روابط آنلاین به سرعت و خیلی راحت شکل میگیره و بعضی وقتا حتی فرد باور نداره که خیانت آنلاین (online infidelity)، به معنای خیانت به شریک زندگی اشه. بعضی وقتا نمرات و بقیه چیزایی که به دست آوردین به دلیل توجه بیشتر از حد به استفاده از اینترنت تحت تأثیر قرار میگیره؛ بعضی وقتا واسه انجام هر کار دیگری به جز استفاده از رایانه، انرژی کمی دارین؛ بیشتر معتادان به اینترنت، به دلیل بیدار ماندن تا دیروقت، در روز احساس خستگی می کنن و دچار کمبود خواب هستن. ممکنه از نظر مالی هم زیان ببینین، به ویژه اگه دچار اعتیاد به قمار آنلاین، خرید آنلاین و … شده باشین.

اعتیاد به اینترنت در کودکان

نشونه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان اون  آموزشی

مسئله اعتیاد به اینترنت در کودکان و نوجوانان، بسیار نگران کننده تره. کودکان از علم و آگاهی کافی واسه مدیریت درست استفاده از رایانه بهره مند نیستن و آسیبای پنهون ای رو که اینترنت می تونه واسه اونا داشته باشه، درک نمی کنن. الان بیشتر کودکان به رایانه دسترسی دارن و داشتن گوشیای هوشمند واسه کودکان و نوجوانان به چیزی عادی تبدیل شده.

درسته که داشتن تماس دوطرفه با کودکان در مواقع لازم، واسه والدین اطمینان بخشه، ولی دسترسی همیشگی به اینترنت، کودکان رو در خطر خطراتی بسیار جدی قرار می ده. کودکان ساعاتی طولانی در اینترنت می گذرونن که موجب کاهش رابطه اونا با دنیای دور می شه. در زمانی که کودکان آنلاین هستن، خطر درگیر شدن در مزاحمت سایبری (cyberbullying) (هم به عنوان قربونی و هم به عنوان فردی که انجام دهنده اون شده) زیاد می شه. این خطر هم هست که از راه ارسال محتوای غیراخلاقی و دسترسی به اپلیکیشنایی تخریب کننده، از گوشی موبایل خود واسه دسترسی به محتوای غیراخلاقی استفاده کنن.

کودکان از راه تلفنای همراه خود، در خطر فشار همسالان قرار می گیرن و ممکنه مدت زمان بیشتری رو صرف بازیای آنلاین کنن که موجب ضعیف شدن اونا در برابر اعتیاد به بازیای ویدئویی می شه. این مسئله می تونه در تشکیل روابط اجتماعی سالم مشکل بسازه و باعث تنهایی و قربونی خطرات پنهون ای شه که در دور کودکان هست. پس، پیشنهاد می شه کودکان و نوجوانان، بیشتر از ۲ ساعت در روز با دستگاه های رایانه ای کار نکنن.

قدمای بعدی

اگه نشونه های اعتیاد به اینترنت رو در خود یا فرد تحت سرپرستی تون مشاهده می کنین، با پزشکی مشورت کنین تا به شما کمک کنه. دکتر می تونه شما رو به روان شناسان و بقیه کارشناسان در این بخش برگشت بده یا داروها و درمانایی واسه رفع مشکلات زمینه ای احتمالی مثل افسردگی یا مشکل اضطراب اجتماعی (که زمینه رو واسه اعتیاد شما به اینترنت جفت و جور کردن) تجویز کنه. بعضی وقتا اعتیاد به اینترنت با بقیه اعتیادهای رفتاری مثل اعتیاد به کار، اعتیاد به تلویزیون و اعتیاد به گوشیای هوشمند هم همراه می شه.

حرف آخر

اعتیاد به اینترنت می تونه اثرات مخربی بر افراد، خونوادها و به ویژه، کودکان و نوجوانانِ در حال رشد داشته باشه. درسته که کمک گرفتن از بقیه، کار ساده ای نیس، ولی می تونه فرق زیادی در کیفیت زندگی شما بسازه.

نشونه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان اون  آموزشی

منبع : verywell.com۱

دسته‌ها: آموزشی