هنگامی که بدن توانایی ذخیره گلوکز یا استفاده از اونو نداشته باشه، این ماده به جای تبدیل شدن به انرژی لازم واسه فعالیتای بدن، به جریان خون بازمی شه و بدن واکنش نشون می ده. در این حالت فرد به دیابت نوع ۲ یا همون دیابت بزرگسالان مبتلاست که دیابت غیروابسته به انسولین هم گفته می شه. در این مریضی بدن توانایی لازم واسه تولید انسولین یا استفاده ی درست از اونو نداره. قبلا درباره رابطه چاقی و دیابت صحبت کردیم، بد نیس بدونین که دیابت معمولا در افراد بالای ۴۰ سال یا دارای سوابق وراثتی بروز می کنه و فاکتورهای مختلفی مثل اضافه وزن، کم تحرکی، چربی یا فشار خون بالا در دچار شدن به این مریضی مؤثر هستن. اما موضوع بحث ما در این نوشته روی نشونه های دیابت نوع ۲ متمرکزه، متأسفانه نشونه های دیابت در تشنگی بیشتر از اندازه، تکرر ادرار، بی حسی و خواب رفتن دست و پا خلاصه نمی شه. دیابت نوع ۲ نشونه های پنهونی داره که بعضی از اونا ممکنه گمراه کننده باشن.

۱. شخص متوجه تغییرات پوستی بد می شه

هنگام بروز این تغییرات فرد متوجه قسمتایی تیره و کلفت تر روی پوستش می شه و لکهای زبر و مخملی روی سطح پوست به ویژه در نواحی چین خوردگیا یا جاهایی که پوست بدن تا می شه، مثل نواحی پشت گردن، آرنج، قوزک پا یا پنجها ی دست به چشم می خورن. این ضایعات پوستی بیشتر، اخطار میدن که سطح قندخون بیشتر از حد بالا رفته و علامت بروز دیابت هستن. البته این مشکلات پوستی که اکانتوزیس نیگریکانس (Acanthosis nigricans) نامیده می شن ممکنه ریشه ی وراثتی داشته باشن یا به دلیل مشکلات هورمونی به وجود بیان. سنجیو ساینی (Sanjiv Saini) متخصص پوست در مریلند درباره این مریضی می گه: «هر زمان که فردی با علائم این مریضی پوستی به من مراجعه می کنه، اولین اقدامی که صورت میگیره انجام تست قندخون واسه فرد مبتلاست.»

زمانی که فرد گرفتار به دیابت می شه، انسولین بالا، رشد سلولای پوست و ملانین (رنگدانها ی طبیعی) پوست رو افزایش می ده. تراکم رنگدانهای تولید شده، باعث به وجود اومدن لکهای تیره تر و مخملی شکل روی پوست می شن.

وقتی این علائم دیده شدن و تست قندخون انجام شد، ممکنه دو حالت اتفاق بیفته:

  1. مریض از قبل گرفتار به دیابت بوده و مریضی اون کهنه شده؛
  2. احتمال بیشتری داره که فرد در اول راه باشه؛

اگه فرد کمتر از ۵ کیلوگرم وزن از دست داده باشه، یعنی تازگیا به دیابت گرفتار شده و این احتمال هست که مریضی کم تر باشه و بشه این ضایعات پوستی رو درمان کرد. وگرنه متخصص پوست می تونه با استفاده از لیزردرمانی یا درمانای موضعی اونا رو از بین ببره.

۲. بینایی فرد بدون هیچ دلیلی بهتر می شه

با عرض پوزش، در این مورد اگه یهو متوجه شُدید می تونین عینک تون رو کنار بذارین چون دور از جون تون مثل یک عقاب تیزبین شدین، اصلا چیز خوبی نیس! پس هیجان زده و خوشحال نشید. هوارد باوم (Howard Baum)، استادیار پزشکی بخش دیابت دانشگاه واندربیت (Vanderbilt) در این باره باور داره: «گرچه همه فکر می کنن تاری دید یا کم شدن بینایی یکی از نشونه های دیابته، اما واقعا بهبود بینایی فرد هم می تونه یکی از نشونه های دیابت باشه.»

اون می گه: «من تا به حال بیماران زیادی داشته ام که وقتی قند خون شون بالا میره، دیدشون قوی تر می شه و زمانی که مراحل درمانی رو شروع می کنن، دوباره باید عینک بزنن.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   میزان بازده داخلی(IRR) چیه و چه کاربردی داره؟ 

به نظر شما چه اتفاقی میفته؟ دیابت سطح مایعات بدن رو تغییر می ده و اونا رو در دور بدن و اندامای دیگر پخش می کنه، چشما هم یکی از این انداما هستن که چون سطح مایعات در اونا ثابت نیس، بینایی دچار نوسان می شه.

۳. شخص دچار خارشا ی متناوب و شدید می شه

نشونه های دیابت؛ ۵ نشونه ای که زنگ خطر رو به صدا در میاره  آموزشی

می دونم که این یک مطلب علمی و پزشکیه و اینکه فردی با شکایت از خارش شدید پیش دکتر برود کمی احمقانه به نظر می رسه، اما این طور نیس. از آنجایی که دیابت موجب مشکل گردش خون می شه، بدن خشکی و درد رو تجربه می کنن.

باوم در این باره این طور توضیح می ده: «از آنجایی که تعدادی از بیمارانی که دیابت اونا تازه تشخیص داده شده بود، از خارش اندامای انتهایی بدن شون مثل انگشتان دست و پا شکایت داشتن، پزشکان این علامت رو هم در کنار بقیه نشونه های دیابت قرار دادن.»

اگه استفاده ی منظم از مرطوب کنندها این مشکل رو برطرف نکنه، پیشنهاد می شه حتما فرد گرفتار در مراجعه بعدی خود به دکتر، موضوع رو با اون در بین بزاره.

۴. شنوایی فرد کمتر می شه

نشونه های دیابت؛ ۵ نشونه ای که زنگ خطر رو به صدا در میاره  آموزشی

اگه خدایی نکرده به خودتون اومدید و دیدید که همیشه در حال زیاد کردن صدای تلویزیون هستین یا هنگام گفت وگو با بقیه تا زمانی که چندبار حرف هاشون رو با صدای بلند تکرار نکنن چیزی از مکالمه تون نمی فهمید، حتما از دکتر تون بخواهید واسه تون یک آزمایش قندخون بنویسه.

در مطالعه ای که به وسیله مؤسسه ی ملی بهداشت آمریکا انجام شد، مشخص شد که از دست دادن شنوایی یا کم شدن اون می تونه از اولین علائم بروز دیابت باشه. افراد گرفتار به قندخونِ بالا تر از سطح نرمال که هنوز نشونه های دیابت در اونا مشاهده نشده، ۳۰ درصد بیشتر از کسائی که سطح گلوکوز خون شون نرماله ممکنه دچار آسیب شنوایی شن.

محققان بر این باورند که دیابت رگای خونی و اعصاب گوشِ داخلی رو دچار آسیب می کنه و این آسیب، شنوایی فرد رو کمتر از حد عادی می کنه.

۵. فرد خروپف می کنه

نشونه های دیابت؛ ۵ نشونه ای که زنگ خطر رو به صدا در میاره  آموزشی

اسامه حمدی (Osama Hamdy) مدیر بخش دیابت مرکز بوستون می گه: «حدود نصف بیماران دیابتی نوع ۲ هنگام خواب، مشکل تنفسی دارن.» پس اگه فردی فهمید که در خواب با صدای بلند خروپف می کنه یا در طول روز خیلی خواب آلوده، هر چه زودتر بهتره تست قندخون بده. مطالعه ای که تازگیا در کانادا انجام شده نشون می ده ۲۳ درصد از بیماران گرفتار به آپنه ی انسدادی خوابِ کم یا متوسط که مشکل رایجیه، شاید طی ۵ تا ۶ سال آینده ممکنه گرفتار به دیابت شن. گرچه نمیشه این دو رو دقیقا بهم ربط داد، اما یک رابطه مهم بین این مشکل تنفسی خواب و دیابت هست؛ بدن بیماران گرفتار به این مشکل تنفسی، هنگام خواب هورمون استرس منتشر می کنه و سطح قندخون رو بالا می بره.

می تونین با دیدن ویدیوی زیر هم با این نشونه ها به شکل تصویری آشنا شید.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

منبع : prevention

دسته‌ها: آموزشی