افراد با اعتماد به نفس بالا در مواقع بحرانی بر احساسات خود کنترل دارن و به عقل شون مراجعه می کنن. همین توانایی کنترل احساساته که موجب می شه این افراد، تنها گروهی باشن که معمولا دچار حملات اضطرابی و ترس یهویی نمی شن یا اگه هم پریشون و وحشت زده شن، جزو آخرین افرادی هستن که آستانه ی تحمل شون شکسته می شه، چون که افراد با اعتماد به نفس به جای اینکه تسلیم بحران شن، سعی می کنن خودشون رو با در پیش گرفتن اقدامات قاطع از مهلکه بیرون بکشن. این افراد طوری رفتار می کنن که گویی قبلا هم اینجور بحرانی رو از سر گذرانده ان و حالا اولین بارشون نیس. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارن، واسه اینکه بتونن موقعیت رو به بهترین روش مدیریت کنن از خودشون می پرسند: «آدمای با اعتماد به نفس چجوری با اینجور بحرانی روبرو می شن؟» پس، خونسرد، آروم و حواس جمع باقی می مونن.

۲. با قدرت صحبت می کنن

۱. بر احساسات خود کنترل دار آموزشی

این قدرت از علم و تجربه ناشی می شه و همونجوریکه میدونید، علم یکی از ستونای اعتماد به نفسه. افراد با اعتماد به نفس بالا خوب آگاه هستن که چی رو میدونن و چی رو نمی دونن. این افراد دقیقا واسه همین، بدون دودلی و با اطمینان وارد بحث می شن و خاطرجمع هستن. این خاطرجمعی باعث می شه از همون لحظه ای که شروع به صحبت می کنن، صداشون محکم به نظر برسه. تحقیقات نشون داده محکم و جذاب صحبت کردن مثل مهم ترین عواملیه که کمک می کنه به چشم بقیه یک فرد مقتدر دیده شید.

۳. به آسونی رنجیده خاطر نمی شن

افراد با اعتماد به نفس بالا خیلی زود رنجیده خاطر نمی شن، چون که ارزش خودشون رو میدونن و خوب درک کردن این فقط خودشون هستن که تعیین می کنن چه شخصیتی باشن. این افراد به توهینا و سخنانی که با خودانگاره شون هم خوانی ندارن، توجه نمی کنن. افراد با اعتماد به نفس فکر می کنن اگه در اینجور زمانی حالت دفاعی به خودشون بگیرن، ذخایر ذهنی شون بدون هیچ فایده ای بررسی خواهد رفت. افراد با اعتماد به نفس فکر می کنن: «یه لبخند قشنگ رو تباه کنم واسه چی؟»

۱. بر احساسات خود کنترل دار آموزشی

۴. از موفقیت بقیه نمی هراسند

۱. بر احساسات خود کنترل دار آموزشی

افراد با اعتماد به نفس بالا از پیشرفت بقیه دلگیر نمی شن، چون که از جایگاه خود در زندگی آگاه هستن و از مشاهده ی موفقیت بقیه نمی هراسند. این افراد هیچوقت واسه اینکه خودشون رو ثابت کنن، فرصت پیشرفت رو از بقیه نمی دزدند. افراد با اعتماد به نفس با اینکه اهل رقابت هستن، هیچ وقت حسادت نمی کنن، بلکه از موفقیت همکاران شون خشنود هم می شن. این افراد خوب میدونن چه جوری به دور و بریا شون انگیزه بدن و تشویق شون کنن. بعیده شخص با اعتماد به نفسی رو سراغ داشته باشین که حسودی کنه و سنگ جلوی پای بقیه بندازه.

۵. روی نقاط قوت خود تمرکز می کنن

اگه فقط روی نقاط ضعف خود تمرکز کنین و نقاط قوت تون رو نبینید، خیلی طبیعیه که از اعتماد به نفس تون کم کرده می شه و خودتون رو می بازید. متأسفانه ذهن آدم تمایل عجیبی به اینجور طرز فکری داره. اما افراد با اعتماد به نفس بالا واسه اینکه نقاط قوت شون رو از یاد نبرن، فهرستی از توانمندیای خود تهیه می کنن تا هر زمان که روحیه شون تضعیف شد، با نگاه کردن به این فهرست انرژی بگیرن.

۶. قاطعانه تصمیم می گیرن

۱. بر احساسات خود کنترل دار آموزشی

تردیدهای زیاد و نداشتن مهارت تصمیم گیری یکی از بزرگ ترین عواملیه که باعث طفره رفتن همیشگی از انجام کارا و شکست می شه. اگه شمام در تصمیم گیری مشکل دارین، حتما وقتی از خودتون می پرسین: «حالا کِی باید شروع کنم؟»، معمولا به جواب مشخصی نمی رسید و هیچوقت هم شروع نمی کنین. اما افراد با اعتماد به نفس بالا از همون اول تصمیم می گیرن که انتخاب کنن و چرخه تصمیم گیریا رو با قاطعیت به حرکت درآورند. هر انتخابی که انجام میدید دو حالت داره: یا باعث پیروزی می شه و اعتماد به نفس تون رو بیشتر تقویت می کنه یا اینکه به شکست میرسه و عوضش، با تجربه ای که یاد گرفتین به افزایش اعتماد به نفس تون کمک می کنه. خلاصه اینکه اگه اعتماد به نفس داشته باشین و با تکنیکای تصمیم گیری آشنا باشین، می تونین راحت تر و قاطعانه تر تصمیم بگیرین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نشونه های دیابت؛ ۵ نشونه ای که زنگ خطر رو به صدا در میاره 

۷. در انجام کارا پیش قدم می شن

پیش قدم شدن در کارا همیشه از نشونه های اعتماد به نفس بالا نیس، اما همین عمل موجب افزایش اعتماد به نفس می شه. وقتی پا پیش می ذارین و کاری رو شروع می کنین، می تونین در طول راه به نقاط ضعف خود پی ببرین و به دنبال راه حلی واسه کنار زدن این محدود کردنا بگردید. این مراحل در آخر باعث می شه کنترل خودتون رو به دست بگیرین و بر خودتون مسلط شید. پس این اصلا تصادفی نیس که رهبران با اعتماد به نفس از خودآگاهی بالایی بهره مند هستن. پس اگه قصد دارین با اعتماد به نفس شید، شروع کننده باشین و پیش قدم شید. از همه مهم تر اینکه بهتره در اول راه با یک اقدام کوچیک شروع کنین.

۸. پذیرا و گشاده رو هستن

۱. بر احساسات خود کنترل دار آموزشی

میدونید زبون بدن افراد با اعتماد به نفس چیجوریه؟ افرادی که حالت بدن شون در رفت و امد با بقیه گارد گرفته، این پیام رو به طرف مقابل القا می کنن که «من به قصد واقعی تو شک دارم. لطفا نزدیکم نشو!» اما برعکس، افرادی که حالت بدن شون گشادهه، پیام متفاوت تری رو منتقل می کنن: «می دونم که تو به من آسیب نمی زنی. پس خیلی خوش اومدی!». افراد با اعتماد به نفس هم دقیقا به دلیل اینکه گشاده رو هستن، باعث می شن بقیه در حضورشون احساس راحتی کنن و حالت دفاعی به خودشون نگیرند. واسه اینکه حالت بدن تون پس زننده نباشه، چند نکته زیر رو مورد توجه داشته باشین:

  • بدن خود رو موقع صحبت کمی به طرف جلو مایل کنین. اگه خودتون رو به طرف عقب بکشین، مثل اینه که به موضوع بحث علاقه مند نیستین و قصد دارین فاصله بگیرین.
  • وقتی مقابل جمع صحبت می کنین، دستای خود رو طوری بگیرین که بعضی وقتا کف دستا نمایان شه.
  • لبخند بزنین و با افرادی که طرف صحبت تون هستن، رابطه چشمی برقرار کنین.

۹. با محبت و فروتن هستن

واسه عشق ورزیدن باید هر کسی رو همون طوری که هست قبول کنین، چون که ارزشا همیشه نسبی هستن. افراد با اعتماد به نفس بالا عالی میدونن چیجوری خودشون رو دوست بدارند و قبول کنن. این افراد با تکیه بر همین تمرین، خودشون رو تا حد زیادی پیشرفت میدن. افراد با اعتماد به نفس گشاده رفتار می کنن، پذیرای بقیه هستن و بادلیل یا بی دلیل لبخند میزنن. این افراد وقتی با بقیه هستن، همیشه از روی فروتنی اجازه میدن که روز، روز طرف مقابل باشه، نه روز خودشون.

۱۰. همیشه در حال یادگیری هستن

۱. بر احساسات خود کنترل دار آموزشی

علم باعث اعتماد به نفس و نادانی باعث دودلی می شه. افراد با اعتماد به نفس واسه اینکه بتونن اعتماد به نفسی رو که کلی واسه به دست آوردنش زحمت کشیده ان حفظ کنن، همیشه به یادگیری ادامه میدن. جدا از اینکه این فایده، یادگیری دائم به افراد با اعتماد به نفس کمک می کنه تا نه تنها بقیه رو بهتر بفهمن، بلکه خودشون رو هم بیشتر بفهمن و درک وسیع تری از زندگی پیدا کنن. این افراد هرچه بیشتر یاد می گیرن، کمتر بقیه رو قضاوت می کنن.

منبع : lifehack

 


دسته‌ها: آموزشی