میزان لایبور میزان پایه سودیه که بانکا به شکل روزانه، یک ماه، سه ماه، شش ماه و یک ساله واسه وامایی که به همدیگه میدن، درنظر می گیرن. این ملاک میزان پایه سود بانکا رو در سراسر جهان مشخص می کنه. لایبور مخفف میزان بهره استقراض بین بانکی لندنه و خبرگزاری رویترز هر روز در ساعت ۱۱ صبح اونو به میزان پنج ارز جهانی میگه. این ارزا عبارت ان از فرانک سوئیس، یورو، پوند، ین ژاپن و دلار آمریکا.

 

در چهارم آگوست سال ۲۰۱۴ اداره ICE مدیریت لایبور رو از انجمن بانکدارهای بریتانیا گرفت و خود مسئول محاسبه اون شد. ICE این میزان رو طبق اعلام تک تک بانکای شرکت کننده محاسبه می کنه. یک هیئت نظارت از ۱۱ تا ۱۸ بانک شرکت کننده واسه هر ارز هست.

لایبور چیجوری محاسبه می شه؟

میزان لایبور، تاثیرگذاری و نحوه محاسبه اون  آموزشی

پیش از اینکه ICE کنترل رو در دست بگیره، انجمن بانکدارهای بریتانیا لایبور رو مدیریت می کردن. این انجمن میزان لایبور رو با توجه به هیئتی از بانکا که ارزای عنوان شده رو عرضه می کردن، محاسبه می کرد. انجمن بانکدارهای بریتانیا از بانکا می پرسین که واسه هر ارز در یک دوره زمانی مشخص چه میزان بهره ای درنظر گرفتن.

به چه دلیل لایبور مهمه؟

میزان لایبور، تاثیرگذاری و نحوه محاسبه اون  آموزشی

لایبور جدا از اینکه تعیین میزان بهره وام بین بانکی به بانکا کمک می کنه تا میزان وامای متغیر رو هم تعیین کنن. این موارد شامل وام خونه و بدهی کارت اعتباری می شه. انجمن بانکدارهای بریتانیا حدس می زنه که ۱۰ میلیارد دلار وام تحت اثر میزان لایبور هستن. بانکا همچین از لایبور واسه محاسبه میزان سود معاملات ارز و تبادل نابودی اعتبار استفاده می کنن.

بانکا لایبور رو در ده ۱۹۸۰ میلادی پایه گذاری کردن. اونا به منبعی معتمد و مطمئن واسه تعیین میزان سود مشتقات نیاز داشتن. در سال ۱۹۸۶، اولین میزان لایبور واسه سه ارز مختلف دلار آمریکا، پوند انگلستان و ین ژاپن اعلام شد.

لایبور چیجوری بر شما اثر می ذاره؟

میزان لایبور، تاثیرگذاری و نحوه محاسبه اون  آموزشی

اگه شما وامی گرفتین که میزان بهره اون تغییر می کنه، در این صورت میزان اون طبق شاخص لایبور مشخص می شه. درنتیجه اگه لایبور افزایش پیدا کنه، پولی پرداختی ِ ماهانه ی شمام افزایش پیدا می کنه. این موضوع واسه میزان بدهی کارت اعتباری که به شکل ماهانه باید پرداخت شه هم صادقه.

میزان لایبور، تاثیرگذاری و نحوه محاسبه اون  آموزشی

حتی اگه برگردوندن وام شما و پرداخت ماهانه ای که واسه کارت اعتباری تون انجام میدید، میزان ثابتی داشته باشه بازم افزایش لایبور بر شما اثر می ذاره و باعث گران تر شدن همه واما می شه. این اتفاق باعث کاهش خواسته مشتریا و کنه شدن رشد اقتصادی می شه. اگه شرکتا نتونن فعالیت هاشون رو گسترش دهند، احتیاجی به استخدام نیرویا کاری جدید هم ندارن. با کم شدن خواسته ممکنه شرکتا حتی مجبور به کاهش نیرو شن. اگه لایبور به مدت طولانی بالا بمونه می تونه باعث بحران اقتصادی و افزایش میزان بیکاری شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نسبتای مالی چیه؟ 

قانون گذاران استفاده از لایبور رو متوقف می کنن

در ۲۷ جولای سال ۲۰۱۷، مسئولین امور مالی انگلستان اعلام کردن که ممکنه تا سال ۲۰۲۱ استفاده از لایبور رو متوقف کنن، چون استقراض بانکا از همدیگه کاهش پیدا کرده. این حرف به معنای اینه که تراکنش کافی بین بعضی از ارزا وجود نداره که با توجه بهش بشه حدس خوبی از میزان لایبور داشت.

بانک انگلستان مشغول آزمایش جانشینای مختلف واسه اینه. یکی از جانشینا میانگین شاخص روزانه پونده. این شاخص از میزان روزانه سرمایه گذاری در واحد پوند استفاده می کنه. جانشین دیگر میزان وام دهی اروپاست. مقامات انگلستان یواش یواش این جایگزینی رو انجام میدن.

در آمریکا هم کمیته ی میزان ارجاعی جانشین موافقت کرده که از جایگزینی واسه میزان دلار استفاده شه. استفاده از میزان جدید از سال ۲۰۱۹ شروع میشه. میزان جدید طبق استفاده در قرارداد بازخرید محاسبه می شه. این قراردادای بازخرید خودشون طبق خزانه داری صورت می گیرن.

رسوایی لایبور در سال ۲۰۱۲

در سال ۲۰۱۲ بانک بارکلیز متهم شد که بین سالای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نرخی پایین تر از چیزی رو که به بانکا وام می داده ، اعلام کرده. درنتیجه ی این تخلف بانک بارکلیز ۴۵۰ میلیون دلار جریمه شد و مدیر عامل اون، باب دایمونود بی خیال شد. دایموند گفت که بیشتر بانکای دیگر هم همین کار رو می کردن و بانک انگلستان از اون خبر داشته. دادگاه لندن شش بانک رو در ژانویه ی ۲۰۱۶ تبرئه کرد. سه بانک در سال ۲۰۱۵ مجرم شناخته شدن: بانک کامل هایز در آگوست، بانکای آنتونی الن و آنتونی کنتی در نوامبر.

به چه دلیل بارکلیز و دیگر بانکا باید درباره میزان لایبورشان دروغ بگن؟ این کار می تونه باعث شه بانکا سود بیشتری کسب کنن چون پایین بودن میزان لایبور بانک به این معناست که این بانک در مقایسه با بانکی با میزان لایبور بیشتر، سالم تره. البته زمانی که بارکلیز میزان کمتری اعلام می کنه شاید شمام سود ببرین، چون میزان لایبور پایین تر به این معناست که میزان بهره کمتری واسه وامایی با سود متغیر درنظر گرفته میشه.دسته‌ها: آموزشی