بازده سرمایه گذاری یا میزان بازگشت سرمایه یا به اختصار ROI نسبتیه که سود حاصل از سرمایه گذاری رو به شکل درصدی از هزینه ساده محاسبه می کنه. یعنی، به شکل درصدی از هزینه خرید، حساب می کنه که این سرمایه گذاری چقدر سودآوری داشته. میزان بازگشت سرمایه به سرمایه گذاران نشون می ده که هر یک تومانی که در فلان پروژه سرمایه گذاری کردن، چقدر سود داشته. سرمایه گذاران نه تنها واسه آزمایشِ چگونگی کارکردِ سرمایه گذاری شون، بلکه واسه مقایسه کارکرد سرمایه گذاریای مختلف در شکلای مختلف و اندازه های متفاوت هم از این نسبت استفاده می کنن.

 

مثلا، فلان سرمایه گذاری در بورس، می تونه با سرمایه گذاریِ دیگری در مورد ی لوازم مقایسه شه. نوع سرمایه گذاری مهم نیس؛ چون محاسبه میزان بازگشت سرمایه فقط به هزینه ها و سود مربوط به این سرمایه گذاری توجه می کنه.

محاسبه میزان بازگشت سرمایه یکی از عادی ترین نسبتای مورد توجه در بحث سرمایه گذاریه، چون بسیار ساده و برابری پذیره. مدیران می تونن از این نسبت واسه مقایسه میزانای کارکرد در خرید لوازم سرمایه ای (تجهیزاتی که گران هستن و واسه خریدشان سرمایه زیادی لازمه) استفاده کنن، در حالی که سرمایه گذاران می تونن محاسبه کنن کدوم یک از سهام خریداری شده، کارکرد بهتری داشتن.

فرمول میزان بازگشت سرمایه

میزان بازگشت سرمایه، با کم کردنِ هزینه از درآمد کل و تقسیم اون بر هزینه کل محاسبه می شه.

میزان بازگشت سرمایه چیه و چیجوری محاسبه می شه؟  آموزشی

همونجوریکه می ببینن، فرمول محاسبه میزان بازگشت سرمایه بسیار ساده و در عین حال گسترده س. منظورم اینه که درآمد و هزینه ها دقیقا مشخص نشده ان. هزینه کل و درآمد کل واسه هر چیزی و در نظر هر کسی می تونن متفاوت باشن. مثلا، شاید مدیری به جای درآمد و هزینه در این معادله، فروش خالص و هزینه جنسای فروخته شده رو جانشین کنه، در حالی که سرمایه گذار دید جهانی تری به این معادله داره و از کل فروش و همه هزینه هایی استفاده می کنه که در مراحل تولید یا فروشِ محصول پرداخت شدن، مثل هزینه های عملیاتی و غیرعملیاتی.

به این روش، محاسبه میزان بازگشت سرمایه می تونه بسیار برابری پذیر باشه، اما بسته به اینکه کاربر چی رو می خواد آزمایش کنه یا نشون بده، ممکنه گمراه کننده هم بشه. باید بدونین که هیچ معادله استانداردِ واحدی واسه محاسبه میزان بازگشت سرمایه وجود نداره. عوضش، به این ایده ی ساده توجه می کنیم که سودها درصدی از درآمد هستن. واسه درک درستِ این نسبت، باید بفهمین که چه درآمدها و هزینه هایی در این معادله استفاده می شن.

مثالی از محاسبه میزان بازگشت سرمایه

حالا که فهمیدین معادله استانداردی واسه محاسبه میزان بازگشت سرمایه وجود نداره، بیایید بدون ورود به بخشای هزینه و درآمد، نگاهی به فرمول ساده بندازیم. بیایید یک کارگزار فرضی بورس رو در نظر بگیریم. بابک دلال سهامه و تخصصش سهام کم ارزشه، یعنی سهامی که در بازار غیررسمی سهام و با بهای بسیار کمی واسه هر سهم معامله می شه و معمولا هم خطر بالایی داره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱. بر احساسات خود کنترل دار

اون پارسال ۵۰۰ سهم، هر کدوم به ارزش ۱۰۰۰ تومن از سهام فلزات مایع رو خریداری کرد که سرمایه گذاریِ خطر آمیزی بود. امروز و پس از گذشت یک سال، ارزش هر سهم اون در بازار ۳۵۰۰ تومانه. بابک سهامش رو می فروشه و از فرمول محاسبه میزان بازگشت سرمایه واسه محاسبه عملکردش استفاده می کنه.

میزان بازگشت سرمایه چیه و چیجوری محاسبه می شه؟  آموزشی

همونجوریکه می ببینن، میزان بازگشت سرمایه بابک ۲٫۵ یا ۲۵۰ درصده. این یعنی به ازای هر ۱۰۰۰ تومانی که در شرکت فلزات مایع سرمایه گذاری کرده، ۲۵۰۰ تومن سود به دست آورده. این سرمایه گذاری فوق العاده خوبی بوده، چون سرمایه ساده رو ۲٫۵ برابر کرده.

حالا می تونیم انتخابِ خوب بابک در سرمایه گذاری روی فلزات مایع رو با انتخاب دیگش مبنی بر سرمایه گذاری در شرکت لوازم پزشکی مقایسه کنیم. در این سرمایه گذاری، بابک ۱۰۰ سهم، هر کدوم به ارزش ۱۰۰۰ تومن خرید و هر سهم رو ۱۲۵۰ تومن فروخت.

میزان بازگشت سرمایه چیه و چیجوری محاسبه می شه؟  آموزشی

در این خرید، میزان بازگشت سرمایه بابک تنها ۲۵ درصد یا ۰٫۲۵ بود. البته اینم بازگشت سرمایه خوبیه، اما با سرمایه گذاری روی فلزات مایع، قابل مقایسه نیس.

جدا سازی و بررسی

کلا هر میزان بازگشت سرمایه مثبتی رو میشه بازگشت خوبی به حساب آورد. مثبت بودن این نسبت، یعنی کل هزینه سرمایه گذاری ی مقداری سود، بازگشتهه. میزان بازگشت سرمایه منفی یعنی درآمد اون قدر نبوده که کل هزینه ها رو پوشش بده. نگفته پیداست که میزان بازگشت سرمایه هر قدر بالاتر باشه، بهتره.

اگه نگاه دوباره ای به مثال مون درباره سرمایه گذاریای بابک بندازیم، می بینیم که سرمایه گذاری اول، ۲۵۰ درصد بازگشت سرمایه داشت، در حالی که سرمایه گذاری دوم تنها ۲۵ درصد بازگشت سرمایه به همراه داشت. اولی، ده برابر دومی کارکرد بهتری داشت، پس بهتر بود که بابک همه پولش رو در همون سهام اولی سرمایه گذاری می کرد.

میزان بازگشت سرمایه چیه و چیجوری محاسبه می شه؟  آموزشی

محاسبه میزان بازگشت سرمایه فوق العاده متنوعه و می تونه واسه سرمایه گذاریای مختلفی استفاده شه. مدیران اونو واسه آزمایشِ بازگشت سرمایه هایی که سرمایه گذاری کردن استفاده می کنن. سرمایه گذاران می تونن واسه آزمایش کارکرد سهام شون از اون استفاده کنن و افراد حقیقی هم می تونن واسه آزمایش میزان بازگشت داراییایی هم چون خونه از اون بهره ببرن.

نکته ای که باید به خاطر داشته باشین اینه که این نسبت، ارزش زمانیِ پول رو در نظر نمی گیره. البته واسه خرید و فروش ساده ی سهام این حقیقت اون قدرها اهمیت پیدا نمی کنه، اما واسه محاسبه دارایی ثابتی مثل ساختمان یا خونه که هر سال به ارزش اون اضافه می شه، بسیار مهمه. به همین خاطره که وقتی دریافتیای این فرمول رو نسبت به ارزش فعلی محاسبه می کنیم، معمولا مقدار اون تغییر می کنه.

منبع : myaccountingcourse

دسته‌ها: آموزشی