فرض کنین یک ایده ی عالی واسه یک محصول جدید به ذهن تون رسیده که موجب افزایش درآمد شرکت تون میشه یا به سیستم جدیدی دست پیدا کردین که هزینه های سازمان رو کم می کنه. اما چه جوری می تونین مطمئن شید که این ایده، ارزش سرمایه گذاری داره؟ یکی از روشای محاسبه میزان بازگشت سرمایه، محاسبه میزان بازده داخلیه. واسه اینکه بدونین میزان بازده داخلی چیه و چیجوری از اون استفاده می شه، ادامه مطلب رو دنبال کنین.

زمانی که یک ایده ی جدید و یک هزینه سرمایه ای مطرح می شه، مدیران مربوطه درصدد برمی آیند تا نحوه و میزان بازگشت سرمایه (ROI) رو بررسی کنن. روشای زیادی واسه محاسبه بازگشت سرمایه هست؛ مثلا ارزش خالص فعلی (NPV)، برگردوندن، سود و زیان و میزان بازده داخلی یا IRR.

واسه آشنایی بیشتر با میزان بازده داخلی، پای صحبتای جو نایت (Joe Knight) نویسنده ی HBR TOOLS: Return on Investment و مؤسس و مالک انستیتوی Business Literacy می شینیم.

میزان بازده داخلی چیه؟

میزان بازده داخلی(IRR) چیه و چه کاربردی داره؟  آموزشی

میزان بازده داخلی یا IRR، نرخیه که سود و زیان یک پروژه رو مشخص می کنه. بررسی گران اقتصادی معمولا از این عامل در کنار ارزش خالص فعلی یا NPV استفاده می کنن. این مسئله به این دلیله که هردو روش، مثل ان ولی متغیرهای متفاوتی دارن.

با کمک ارزش خالص فعلی، می تونین به یک میزان تنزیل مشخص واسه شرکت خود دست پیدا کنین و بعد ارزش فعلی سرمایه گذاری رو محاسبه کنین. اما در میزان بازده داخلی، باید بازگشت واقعی جریانای نقدی پروژه رو محاسبه و بعد این میزان بازگشت رو با میزان مانع شرکت (hurdle rate) مقایسه کنین. اگه میزان بازده داخلی بیشتر باشه، سرمایه گذاری شما، یک سرمایه گذاری مهم هستش.

میزان بازده داخلی چه جوری محاسبه می شه؟

محاسبه میزان بازده داخلی، یک محاسبه سرراست نیس. مثلا، شما یک سرمایه گذاری ۳ هزار دلاری پیشنهاد می کنین که در سه سال آینده، سالی ۱۳۰۰ دلار درآمد داره. شما نمی تونین جریان نقدی کلی رو با جمع کردن درآمد سه سال (یعنی ۳۹۰۰ دلار) به دست بیارین و میزان بازگشت سرمایه رو محاسبه کنین، چون این درآمد در طول سه سال، پخش شده. عوضش، باید از یک مراحل تکراری استفاده کنین و میزانای مانع یا میزانای بهره هرساله ی مختلفی رو امتحان کنین تا میزان ارزش خالص فعلی به صفر برسه.

خوشبختانه میزان بازده داخلی رو خیلی راحت با نرم افزار اکسل یا یک ماشین حساب مالی می تونین محاسبه کنین. حتی لازم نیس درگیر محاسبات ریاضی شید، همه این مراحل به شکل الکترونیکی انجام می شن.

شرکتا چه جوری از میزان بازده داخلی استفاده می کنن؟

میزان بازده داخلی(IRR) چیه و چه کاربردی داره؟  آموزشی

شرکتا معمولا واسه آزمایش سرمایه گذاریا، از هردو عامل یعنی میزان بازده داخلی و ارزش خالص فعلی استفاده می کنن. ارزش خالص فعلی، اطلاعات بیشتری درمورد بازگشت سرمایه مورد انتظار به دست می ده، اما بررسی گران اقتصادی بیشتر واسه ارائه گزارش به افرادی که در مسائل مالی تخصصی ندارن، از میزان بازده داخلی استفاده می کنن، چون که میزان بازده داخلی قابل درک تر و فهم اون آسون تره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نشونه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان اون 

اگه پروژه ای با میزان بازده داخلی ۱۴ درصد و میزان مانع ۱۰ درصد داشته باشیم، مخاطبان فکر می کنن که به موفقیت دست پیدا کردیم و در این پروژه ۴ درصد بیشتر بازگشت سرمایه داریم. درحالی که اگه بگید ارزش خالص فعلی این پروژه ۲ میلیون دلاره، مخاطبان از شما درمورد ارزش خالص فعلی می پرسند و شما توضیح میدید که این مقدار یعنی ارزش فعلی جریان نقدی آینده در این پروژه، که با احتساب ۱۰ درصد میزان مانع، سرمایه گذاری ساده رو به دو میلیون دلار میرسونه.

تنها نکته منفی در این مورد اینه که میزان بازده داخلی، مفهومی تر از ارزش خالص فعلیه. میزان بازده داخلی، مقدار دقیق درآمد حاصل رو مشخص نمی کنه. مثلا فرض کنین که واسه میزان بازده داخلی، مقدار ۲۰ درصد به دست اومده. این ۲۰ درصد هیچ اطلاعاتی درمورد مقدار پولی که به دست آورده اید، در اختیارتون نمی ذاره.

میزان بازده داخلی(IRR) چیه و چه کاربردی داره؟  آموزشی

افراد موقع محاسبه میزان بازده داخلی، معمولا چه اشتباهاتی انجام دهنده می شن؟

میزان بازده داخلی(IRR) چیه و چه کاربردی داره؟  آموزشی

بزرگ ترین اشتباه اینه که منحصرا از میزان بازده داخلی استفاده شه. بهتره که واسه بررسی پروژه از کمه کم یک روش دیگر مثلا برگردوندن یا ارزش خالص فعلی هم استفاده شه. استفاده از میزان بازده داخلی به تنهایی و بدون در نظر گرفتن روشای دیگر، باعث می شه که نتونین تصمیم گیری صحیحی درمورد نحوه ی سرمایه گذاری داشته باشین به ویژه هنگامی که پروژه هایی رو مقایسه می کنین که مدت زمان متفاوتی دارن.

مثلا فرض کنین دو پروژه دارین؛ یکی پروژه یک ساله با میزان بازده داخلی ۲۰ درصد و دیگری پروژه ده ساله با میزان بازده داخلی ۱۳ درصد. اگه میزان بازده داخلی رو مبنای تصمیم گیری خود قرار بدین، ممکنه پروژه ای رو که ۲۰ درصد میزان بازده داخلی داره، مورد توجه قرار بدین. اما این انتخاب صحیحی نیس. با توجه به اینکه میزان مانع در شرکت شما در این مدت زمان، ۱۰ درصده، بهتره میزان بازده داخلی شما واسه ده سال، ۱۳ درصد باشه نه ۲۰ درصد واسه پروژه یک ساله.

باید این نکته رو هم در نظر بگیرین که میزان بازده داخلی چه جوری ارزش زمانی پول رو به حساب میاره. در میزان بازده داخلی فرض بر اینه که جریان نقدی آینده به دست اومده از یک پروژه، دوباره در میزان بازده داخلی سرمایه گذاری می شه نه در هزینه سرمایه شرکت. پس، به اندازه ای که ارزش خالص فعلی با هزینه سرمایه و ارزش زمانی پول در ارتباطه، میزان بازده داخلی، به این دو عامل وابسته نیس.

میزان بازده داخلی اصلاح شده (MIRR) که جریان نقدی مثبت رو به عنوان سرمایه گذاری دوباره در هزینه سرمایه شرکت در نظر میگیره، هزینه و سودآوری یک پروژه رو بهتر مشخص می کنه.

در کل، این اصل کلی رو در نظر بگیرین که از میزان بازده داخلی همراه با ارزش خالص فعلی استفاده کنین تا یک تصویر کلی و دقیق از سرمایه گذاری و بازگشت سرمایه شرکت به دست بیارین.

منبع : hbr

دسته‌ها: آموزشی